Travellerspoint בלוג של

אהלן חברים יקרים 2

אהלן חברים יקרים
הבטחנו לעדכן בקורותינו, ובגלל שלא כתבנו לכם די הרבה זמן, וכדי לא להעמיס, ננסה לעשות את זה בחלקים. למרות שפתאום התעורר בנו געגוע לנוחות הניו זילנדית (אוטו, הוסטלים מפנקים וכיפיים, אוכל טעים בהכנה עצמית, היכולת הדי מענגת להיות מובן ולהבין, ההעדר המוחלט של אנשים יורקים ועוד כהנה וכהנה), אנחנו לא נכתוב עליה הפעם. קצת כי בכל זאת כתבנו משם מדי פעם, קצת כי מרבית התמונות מהטרקים הניו זילנדים נבלעו לתהומות הנשייה של כרטיס הזיכרון המקולקל, וקצת כי... צריך להתחיל מאיפשהו - אז שיהיה כבר מהפיליפינים (אם כי אולי עוד נספר בהמשך על ניו זילנד - אם ירצו אלוהי האינטרנט והמצב רוח).
אמנם בדיליי של חודש וחצי, אבל עדיף מאוחר על אף פעם...

אטי אטיהאן או -
Viva la senor santo nino!

אחרי שעזבנו את ניו זילנד הקרירה והמנומסת, נחתנו הישר לתוך ההמולה הטרופית של "אטי אטיהאן", הפסטיבל השנתי שמתקיים בעיר קליבו (חסרת הייחוד במרבית השנה) בסופ"ש השלישי של חודש ינואר. פסטיבל שיכול לגרום גם לגדולים שבציניקנים להתאהב בפיליפינים עד מעל לראש.
אולי נסביר קודם על מה המהומה, או ננסה לפחות כי גם אנחנו לא בטוחים שהבנו עד הסוף... אי שם בימים שלפני הכיבוש הספרדי, הגיעה קבוצה של פליטים מלזים מדוכאים לפיליפינים, ונתקלה בקבלת חמים חמה ומקבלת מבני המקום שחורי העור. ההבנה ההדדית שנוצרה, התגלמה לה לפסטיבל הודייה שנתי בו בני שבטים שונים צובעים את עצמם בשחור, לובשים תלבושות צבעוניות מגניבות, ומקיימים תהלוכות ריקוד לקול הלמות תופים וקסילופון. כדרכן של דתות מונותאיסטיות, עם המעבר לנצרות נוספו לפסטיבל אלמנטים הקשורים לדת החדשה ובעיקרם - צעידה עם דמויות עץ מצועצעות של הקדוש סנטו ניניו, מיסות בשעות מופרכות של הבוקר, וצעקות חוזרות של ויוה לה סניור סנטו ניניו! או בקיצור - ויוה!
גם היום, השבטים עדיין צועדים. ללא הפסק, בתנועות ריקוד מגניבות ובכל תנאי מזג אוויר. קולות התיפוף האינטנסיביים ממלאים את העיר משעות הבוקר המוקדמות (6!), בהן מתחילות לצעוד הקבוצות שמשתתפות בתחרות שבסוף הפסטיבל. אחה"צ מצטרפות לצעידה גם קבוצות ספונטניות יותר ומחופשות פחות (אנחנו לא בטוחים מה מגדיר "קבוצה" - יכול להיות שמדובר במשפחה מורחבת, במוסד כלשהו או בחוג המקרמה המקומי. בכל מקרה חייבים להיות להם שלטים גדולים, ותופים גדולים לא פחות)
במהלך היומיים שבהם הוא מתקיים, הפסטיבל משחרר מרבצן גם שלל נשמות חופשיות ומלאות עזוז, החל ממלכות דראג שצועדות בגאון, וכלה בעשרות מופעים של איש אחד. גם הקהל לא נשאר חייב. הם צופים בהתרגשות, צועדים, רוקדים, וכמובן - מצטלמים במרץ. ביום השני השמחה רק גדלה ומצטרפים אליה סנטו ניניואים בכל הגדלים, נישאים על הידיים או על עגלות פרחוניות ולבושים במחלצות בשלל צבעי הקשת - החל מגלימות ממיטב אופנת מג'דל כרום, וכלה בפיג'מות וחולצות כדורגל. בשעות אחה"צ, בתהלוכה המסכמת של הפסטיבל, נדמה שכולם יורדים מהפסים בתהלוכת/מסיבת רחוב כאוטית בה לצלילי תיפוף קצבי וצעקות חוזרות, צועדים זה לצד זה סנטו ניניואים, מתופפים, נגנים, בני שבטים מחופשים, ואנשים מכל קשת הגילאים וההקשרים. קשה להעביר שמחה אמיתית בכתב, אבל זה בדיוק מה שהיה שם - שמחה אמיתית, מתפרצת וסוחפת..
גם אנחנו היינו אטרקציה. רקדו אתנו, התעניינו בנו, השקו אותנו ובעיקר הצטלמו אתנו. קיבלנו גם אין ספור מחמאות מעט מפוקפקות על מראינו החיצוני, כשמעבר לעור הבהיר ולשיער המתולתל, נרשמה התרשמות ניכרת מהאפים היהודיים של חלקנו
(You have a long nose! it's so beautiful...)
הגדילה לעשות ג'ייקל - רקדנית יפהפייה מאחד השבטים שבלבלה אותנו עם קברי צדיקים, וחשבה שאם חברתה ההריונית תבוא לראות אותנו, אולי ייצא גם לה תינוק יפה, או יהודי...
ויוה לה סניור סנטו ניניו! ויוה!

,(שוב) Liquid sun
מחשבות על עזיבה, וגם - נחשי מים וצבי ים באי אפו

אחרי שהשמחה בקליבו שככה, מצאנו את עצמנו נוסעים לבורקאי - האי המתויר ביותר בפיליפינים, פיסת חוף עמוסה לעייפה במסעדות, מלונות, סירות, חנויות, רוסים שלוקים ושלל מלכודות תיירים. וגם בעננים.
נדמה שהמזל הניו זילנדי שלנו לא השתנה, והצלחנו להביא אתנו עננים (והרבה) הישר לעונה היבשה בפיליפינים. הביטוי הקולע "שמש נוזלית" (שמקורו בניו זילנדית מקסימה שניסתה להסביר לנו איך זה שאין שמש כבר שבוע למרות שזו התחזית) הולם את מרבית השבועיים הראשונים שלנו בפיליפינים. העננים ליוו אותנו מבורקאי (שבה בסופו של דבר בעיקר עשינו סידורים, ואכלנו פירות ים מצוינים בשוק הדגים), לאי הפוטוגני סיקיחור (בו כשאין מסך של עננים על השמיים - השקיעות מדהימות), והלאה לאי אפו, שהיה הבית שלנו במשך שבוע.
אפו הוא אי קטנטן, מסולע ומקסים, עם שני כפרים קטנים, מועדון צלילה אחד, שמורת צבים נהדרת ואלמוגים מדהימים - מהיפים שיצא לנו לראות בפיליפינים. בניגוד לשאר המדינה בה דיג בעזרת ציאניד ודינמיט הוא (או היה עד לאחרונה) פחות או יותר ספורט לאומי, באפו הקהילה שמרה בקנאות על הריף. מפה לשם מצאנו את עצמנו מעבירים באי שבוע עצלני ומתפנק, עם מרפסת שצופה אל הים, צלילות אקראיות, אווירת פיטום כללית (הלינה כוללת גם 3 ארוחות...), נחשי מים, אלמוגים, שלל דגי ריף ושחיית ערב קבועה עם 5-4 צבי ים במקביל. אם רק השמש הייתה טורחת לצאת ליותר מ-10 דקות ברצף, אושרנו היה שלם...
המצב החמיר עוד יותר כשעזבנו את אפו מזרחה לבוהול השנואה, עד כדי מחשבות על בריחה מהפיליפינים לאלתר. בבוהול גם קיבלנו לראשונה הסבר מלומד (או לפחות כזה שמעבר להרמת הגבות הרגילה) לנאחס המעונן. מסתבר שהשנה, חווים בפיליפינים את לה ניניה - בת דודה של אל ניניו, שמשמעותה גשם ללא הפסקה וטייפונים בעונה היבשה

e_poleg פורסם על ידי 00:20

שלח פוסט זה במיילFacebookStumbleUpon

תוכן עניינים

היה הראשון להעיר על פוסט זה

Travellerspoint. הערות על פוסט זה סגורות בפני מי שאינם חברים באתר. את/ה יכול/ה להשאיר הודעה במידה והינך חבר/ה באתר.

הכנס את פרטי ההרשמה שלך לאתר להלן

( מה זה? )

אם אינך חבר/ה באתר, את/ה יכול/ה להצטרף ללא תשלום

Travellerspoint הירשם ל